jAbLoK

blog už dávno nejen o javě

Explicitní vs. implicitní API v J2EE

leave a comment »

Ve včerejší poznámce o možných směrech vývoje Struts 2.0 jsem to naťukl a dnes jsem o tom spatřil rovnou celý příspěvek na Java.Net — Explicit vs. Implicit Programming Models for J2EE.

Richard Monson-Haefel si v něm dle mého zcela oprávněně stěžuje na složitost současných J2EE API. Každé zákoutí J2EE přináší spousty typů, metod, a kvanta knih, které vysvětlují, jak je vlastně správně používat.

Tento přístup nazývá "explicit programming model" — reflektuje složitost implementujících systémů a nabízí vývojářům silné a podrobné nástroje; za typický příklad mohou sloužit EJB, jejichž API je silně svázané s během v prostředí EJB kontejneru.

Výjimkou je oblast webových služeb, která umožňuje programátorům vyvíjet komponenty, které jsou de facto poctivá POJO — tedy normální třídy, které nejsou svázána kvanty rozhraní, callbacků, signatur, datových typů a výjimek.

Naprosto s tímto přístupem souhlasím. Kvůli čemu podle vás existuje něco jako J2EE? Cynik by řekl hlavně, že hlavně kvůli výdělkům poskytovatelům těchto služeb; cyniky teď ale ignorujme.

Měl jsem vždy za to, že motivací bylo usnadnit a zjednodušit vývoj komplexních podnikových aplikací, přičemž jako prostředek byla zvolena standardizace rozhraní popisujících typické dílčí úlohy, kterým jsou vývojáři podnikových aplikací vystaveni.

Věřím, že účelu bylo jistě do slušné míry dosaženo, nicméně vždy, když jsem se zahlédl inzerát nabízející J2EE programátorům stotisícové platy či studoval v tramvaji čtyřsetstránkovou specifikaci EJB 1.1, měl jsem matné tušení, že něco je špatně. Opravdu je tohle to "zjednodušení a usnadnění" vývoje?

Zdá se, že to pravé zjednodušení a usnadnění vývoje pomocí platformy J2EE nás teprve čeká. J2EE do každé rodiny, každý pohůnek J2EE programátorem.

Čím se ale budeme živit my, ostřílení implementátoři rozvleklých explicitních API? )

Reklamy

Written by Pavel Kolesnikov

Prosinec 19, 2003 na 9:12 am

Zasláno do Java

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: